ERP vs CRM: в чому різниця та що обрати бізнесу?

ERP vs CRM: в чому різниця та що обрати бізнесу?

У світі бізнесу, де конкуренція стає з кожним днем все більш жорсткою, ефективне управління та автоматизація процесів визначають успіх компанії. 

Для досягнення цієї мети існує різне ПЗ, серед якого найпопулярніші — системи управління взаємодією з клієнтами (CRM) та системи планування ресурсів підприємства (ERP). В обох випадках, метою є оптимізація роботи, але функціональність цих IT-рішень кардинально відрізняється. 

Що таке CRM?

CRM — це програмне забезпечення, яке спрямоване на покращення взаємодії з клієнтами. Основна мета — створення довгострокових та прибуткових взаємовідносин з контрагентами, побудова воронки продажів.

Основні функції CRM включають:

 • Збір інформації про клієнтів. CRM збирає, зберігає та аналізує дані про клієнтів, такі як контактна інформація, історія взаємодії, покупки тощо.
 • Управління зверненнями. Відстеження всіх звернень клієнтів (запити, скарги, запитання) та відповіді за ці запити.
 • Маркетингову воронку. Використання даних про клієнтів для розробки таргетованих маркетингових кампаній та збільшення продажів.
 • Аналітику. Відстеження продуктивності команди з продажів, моніторинг результатів маркетингових заходів.

До початку повномасштабного вторгнення в Україні високим попитом користувалися три CRM-системи: Бітрікс, AmoCRM, Мегаплан.

Альтернативами на сьогодні є: NetHunt, SalesDrive, KeepinCRM, KeyCRM, Uspacy, Zoho, Creatio, Perfectum CRM, Asteril, OneBox.

Що таке ERP?

А ось ERP — це комплексне планування ресурсів підприємства. Про які ресурси тут йде мова?

Основні функції ERP включають:

 • Управління фінансами. Система дозволяє відстежувати фінансовий стан компанії, генерувати фінансові звіти, обробляти рахунки.
 • Управління ланцюжком виробництва. ERP допомагає відслідковувати і керувати ланцюжком виробництва (або постачання), включаючи планування, управління запасами, замовленнями від постачальників тощо.
 • Управління продажами та збутом. Це про управління процесами продажів, відстеження замовлень клієнтів, обробку замовлень та керування договорами.
 • Складський облік. Реєстрація надходжень та відвантаження, інвентаризація, друк документів, облік залишків та витрат.
 • Звітність. Також ERP надає інструменти для створення різних звітів, аналізу даних і допомагає керівництву приймати обґрунтовані рішення на основі зібраних даних.

Якщо взяти торгово-виробничий бізнес, то до війни переважна більшість користувалися російським софтом 1С: підприємство та МойСклад.

Сьогодні ринок обирає альтернативи. Ось приблизні ціни на впровадження:

 1. Німецький SAP. Від $100K
 2. Бельгійський Odoo. Від $25K
 3. Американський Oracle. Від $50K
 4. Американський Microsoft Dynamics 365. Від $30K
 5. Український Bimp. Від $20K

Різниця між ERP та СRM: що обрати?

Порівнювати CRM та ERP не зовсім коректно, тому що це зовсім різні типи IT-продуктів. Перша — це система воронки продажів, друга — система автоматизації бізнес-процесів.

Вибір між CRM та ERP залежить від потреб та особливостей кожної конкретної компанії. В деяких випадках IT-системи можуть працювати окремо, в інших — сумісно, утворюючи комплексну екосистему.


 

Можете отримати безкоштовний доступ до Bimp на 7 днів, щоб оцінити продукт перед тим, як його придбати. Вартість: $29/міс на 1-го користувача.